Free Powerpoint Presentations

Algebra
Page
2

DOWNLOAD

PREVIEW

WATCH ALL SLIDES

Slide 17

Example 2-1c

Example 2-1c

Answer: irrationals (I) and reals (R)

Slide 18

Example 2-1d

Example 2-1d

Answer: naturals (N), wholes (W), integers (Z), rationals (Q) and reals (R)

Slide 19

Example 2-1e

Example 2-1e

Answer: rationals (Q) and reals (R)

Name the sets of numbers to which 23.3 belongs.

Slide 20

Example 2-1f

Example 2-1f

Answer: rationals (Q) and reals (R)

Answer: rationals (Q) and reals (R)

Answer: irrationals (I) and reals (R)

Answer: naturals (N), wholes (W), integers (Z) rationals (Q) and reals (R)

Answer: rationals (Q) and reals (R)

Slide 21

Example 2-2a

Example 2-2a

The Additive Inverse Property says that a number plus its opposite is 0.

Answer: Additive Inverse Property

Slide 22

Example 2-2b

Example 2-2b

The Distributive Property says that you multiply each term within the parentheses by the first number.

Answer: Distributive Property

Slide 23

Example 2-2c

Example 2-2c

Answer: Identity Property of Addition

Answer: Inverse Property of Multiplication

Slide 24

Example 2-3a

Example 2-3a

Identify the additive inverse and multiplicative inverse for 7.

Since 7 + 7 = 0, the additive inverse is 7.

Slide 25

Example 2-3b

Example 2-3b

Slide 26

Example 2-3c

Example 2-3c

Slide 27

Example 2-4a

Example 2-4a

Postage Audrey went to a post office and bought eight 34-cent stamps and eight 21-cent postcard stamps. How much did Audrey spend altogether on stamps?

There are two ways to find the total amount spent on stamps.

Method 1

Multiply the price of each type of stamp by 8 and then add.

Slide 28

Example 2-4b

Example 2-4b

Method 2

Add the prices of both types of stamps and then multiply the total by 8.

Answer: Audrey spent a total of $4.40 on stamps.

Notice that both methods result in the same answer.

Slide 29

Example 2-4c

Example 2-4c

Chocolate Joel went to the grocery store and bought 3 plain chocolate candy bars for $0.69 each and 3 chocolate-peanut butter candy bars for $0.79 each. How much did Joel spend altogether on candy bars?

Go to page:
 1  2  3  4  5  6  7  8 

Last added presentations

2010-2019 powerpoint presentations